Veszélyes anyagok azonosítása
A tehervagonokon, teherautókon, tartálykocsikon feltétlenül jelezni kell valamilyen módon, ha veszélyes anyagokat szállítanak. Ilyenkor egy vagy több 30x40 cm nagyságú narancssárga táblát helyeznek a jármű elejére és hátuljára is. Ha a táblán nincs szám, ez azt jelenti, hogy a jármű darabos árut szállít, vagy többféle veszélyes anyag van rajta.
Ha tartályban szállít anyagot (gáz, folyadék), akkor számozott sárga tábla van rajta. Mivel gyakran előfordul ezeknek a járműveknek a balesete, jó tudni, mit is jelenthetnek ezek a számok. A tábla alapszíne narancssárga, fekete szegéllyel, amit középen egy vízszintes fekete vonal választ el.
Felső részén a veszélyt jelző szám, alsó részén a szállított anyag beazonosítását segítő szám áll. Mit jelentenek ezek a számok? Az első szám a főveszélyt, a második és a harmadik szám a további veszélyeket jelzi.
Az alsó mezőben lévő négyjegyű szám a szakemberek számára pontosan megmondja, hogy milyen anyagot szállít a jármű. Nekünk elég, ha közelebbről megismerkedünk a felső mezőben lévő két számmal (néha három), ami megmondja, hogy milyen veszéllyel nézünk szembe.
X 3 3 6
1428
A veszélyt jelző számok jelentése:
2. gázkiszabadulás
3. gyúlékonyság (folyékony anyag)
4. gyúlékonyság (szilárd anyag)
5. oxidáló hatás
6. Mérgező hatás
8 maró hatás
9. heves reakció veszélye
Ha ezeket a számokat tudjuk, minden elhaladó járműnél megállapíthatjuk a veszély mértékét. Ha az első számjegyet megkettőzik, azt jelenti, hogy az adott veszély nagyon erős. A számok előtt néha X-et is láthatunk ez a tűzoltónak nagyon fontos jelzés. Azt jelenti, hogy az anyag vízzel veszélyes módon reagál, ezért ilyen jármű tüzét vízzel oltani tilos.
A táblák titka
A veszélyes árukat szállító járműveken gyakran találunk érdekes jeleket tartalmazó táblákat. Ezeket a jellel ellátott táblákat bárcáknak hívjuk. Mivel használatuk nemzetközi előírás, a világ minden pontján felismerik őket. Nézzünk néhány példát!
- A csúcsára állított piros négyszög, benne láng: tűzveszélyes anyag, gyúlékony folyadék
- A csúcsára állított négyszög piros csíkokkal, benne láng: tűzveszélyes, gyúlékony szilárd anyag
- A csúcsára állított fehér négyszög, benne halálfej: mérgező anyag
- A csúcsára állított sárga négyszög, benne láng: vízzel érintkezve gyúlékony gázokat fejlesztő anyag.
- A csúcsára állított kék négyszög, benne láng: gyújtóhatású anyag stb.
A felnőttek teendői veszélyes árut szállító jármű baleseténél
- A járművet le kell állítani
- Értesíteni kell a mentőket, rendőrséget, tűzoltóságot
- Nem szabad a veszélyes anyaghoz érni
- A helyszínt le kell zárni
- A sérülteket ki kell menteni a széliránnyal szemben
Mit tegyen egy gyerek ilyen esetben?
Ha ilyen balesetet látunk, soha ne menjünk a jármű közelébe, ne érjünk a kiömlő anyaghoz, távolról próbáljuk leolvasni a tábla számjeleit! Ha veszélyes anyagot szállító jármű balesetét látod, jelezd a tűzoltóságnak. Mondjuk el:
Mi történt?
- milyen esemény (ütközés, borulás, tűz stb.),
- milyen jármű? (teherautó, tartálykocsi),
- milyen számokat látunk?
- került-e a szabadba veszélyes anyag?
Hol történt?
- hely, időpont.
- Milyen sérülések vannak?
- emberekben,
- járműben,
- környezetben, - Ki a bejelentő?
Név, cím, telefonszám
Ha pontosan jelzünk, a tűzoltók és szükség esetén a Katasztrófavédelmi Mobil Labor (KML) a megfelelő felszereléssel, már menet közben felkészülve tudnak a helyszínre érkezni.