Árvízvédelmi gyakorlat Gyulán
2025. május 16. 09:19
2025 május 14-én Gyulán került sor egy nagyszabású árvízvédelmi gyakorlatra, amely során a katasztrófavédelem hivatásos és önkéntes egységei egy szimulált árvízi helyzetet kezeltek. A gyakorlat célja az volt, hogy a résztvevők valós körülmények között teszteljék a bevethető eszközök működését, és gyakorolják az együttműködést éles helyzethez hasonló szituációban.
Az „EU polgári védelmi komplex modulok létrehozása, fejlesztése” projekt (KEHOP-1.6.0-15-2016-00021) keretében Békés vármegyébe is érkeztek speciális járművek és felszerelések. Az „Árvízi mentés hajókkal” modul keretében olyan nyolcfős mentőhajók kerültek bevetésre, amelyek alkalmasak tavi, tengeri és folyami mentésre egyaránt. Ezek kiegészülnek vízi mentő és műszaki gépjárművekkel, utánfutókkal, búvárfelszerelésekkel, sátrakkal és áramfejlesztőkkel, amelyek árvízi védekezéskor nyújtanak nélkülözhetetlen támogatást.
A „logisztika” modul terepjárói és munkaquadjai – Volkswagen Amarok, Polaris Sportsman 570 és Polaris Ranger 570 – segítik az önkéntes mentőegységek mozgását nehezen megközelíthető területeken. Békés vármegyében összesen négy Amarok, kettő Sportsman és egy Ranger áll szolgálatban. Ezeket a gyakorlat során Beaver mobilgát szállítására is használták.
A légi támogatást a KEHOP-1.1.0-15-2016-00003 „Katasztrófa-kockázatértékelési rendszer” projekt keretében beszerzett drónok biztosították. A vármegyei igazgatóság két modern, nagy teljesítményű pilóta nélküli légi járművel és tíz kiképzett állami drónpilótával rendelkezik. A drónokat egy speciálisan felszerelt Volkswagen Amarok szállítja, mobil leszállóhellyel, áramfejlesztővel és nagy felbontású monitorral. A drónok normál és hőkamerás képet is képesek élőben közvetíteni az irányítócsoport felé – akár interneten keresztül is.
A forgatókönyv szerint egy elöntéssel fenyegetett területen kellett végrehajtani lakosságvédelmi és műszaki mentési feladatokat. A vízi egységek árvízi mentőhajókkal szállították a Beaver típusú mobilgát elemeit a kijelölt helyszínre, miközben a szárazföldi járművek – köztük terepjárók és quadok – a nehéz terepen mozogva biztosították a szükséges felszereléseket és utánpótlást.
A gyakorlat részeként búvárok vízből mentési műveleteket hajtottak végre, a drónpilóták pedig légi felderítést végeztek, normál és hőkamerás felvételekkel támogatva az irányító törzs munkáját. A drónok által közvetített valós idejű képek segítették a döntéshozatalt és a gyors beavatkozást.
A gyakorlat sikeresen demonstrálta, hogy a katasztrófavédelem korszerű eszközparkkal és jól felkészült szakemberekkel képes gyorsan és hatékonyan reagálni egy esetleges árvízi veszélyhelyzetre – a lakosság védelme érdekében.